Navzdory předsudkům I.

 

Navzdory předsudkům o zdravotně postižených

Spolek HandiZam začal od 1. března 2017 realizovat projekt s tímto názvem, který je určen pro osoby s těžším zdravotním postižením a trvalým bydlištěm nebo pobytem v Moravskoslezském kraji, které nejsou v pracovním nebo obdobném vztahu (pracuji na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce) nebo nevykonávají samostatně výdělečnou činnost (OSVČ).

V rámci projektových aktivit jsme pro účastníky připravili vstupní individuální pohovory, testy osobnostních a kvalifikačních předpokladů, provedení bilanční a pracovní diagnostiky. Dále máme pro účastníky připraven program JOB SUPPORT, který jim umožní získat znalosti a praktické zkušenosti při tvorbě profesního životopisu, motivačního dopisu, v komunikačních dovednostech, základech pracovního práva a vybraných kapitolách z nového občanského zákoníku.

Na základě provedené diagnostiky a pohovorů budou pro účastníky připraveny rekvalifikační kurzy. Úspěšní absolventi obdrží osvědčení o absolvování daného kurzu. Ke konci projektových aktivit uskutečníme workshop s potencionálními zaměstnavateli a dále účastníkům projektu nabídneme individuální (osobní a adaptační) poradenství.

Pro úspěšné absolventy rekvalifikačních kurzů vytvoříme 12 nových pracovních míst na hlavní pracovní poměr, včetně možností zaměstnání z domova, které je osobami s těžším zdravotním postižením poptáváno, vhledem k jejich zdravotnímu stavu a možnosti zvolit si tempo a dobu výkonu práce.

Projekt je financován z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR.

V případě zájmu o účast v tomto projektu kontaktujte prosím Ing. Karin Klusovou, předsedkyni spolku na tel. čísle 603 319 612 nebo e-mailem na handizam@email.cz.

Více informací o naší činnosti naleznete na www.handizam.cz.

 

 Ing. Karin Klusová
 předseda spolku HandiZam, z.s.

 

Aktivity projektu

Další etapa našeho projektu spočívá ve výběru cílové skupiny. Tu tvoří právě těžce zdravotně postižení z Moravskoslezského kraje, které získáváme kontaktováním prostřednictvím naší databáze klientů a realizací dvou náborových seminářů (duben 2017). V tomto měsící jsme dále realizovali individuální osobní pohovory s každým vážným zájemcem o vstup do projektu.

V květnu jsme uskutečnili vstupní individuální pohovory a s cílovou skupinou pak již aktivity testování osobnostních a kvalifikačních předpokladů, sebeprezentace včetně rozborů a vyhodnocení. Dále cílová skupina absolvovala vyhodnocující pohovory z předešlých aktivit, a ucelený třídenní program Job Support, jehož cílem je připravit účastníky projektu ke vstupu na trh práce.

Ing. Eva Bialková,
expert na poradenskou činnost a motivační program

 

 

Náš projekt pokračuje

V měsíci červnu 2017 jsme v našem projektu pokračovali bilanční a pracovní diagnostikou pro vybraných 5 účastníků projektu. Jednotlivé moduly obsahovaly individuální konzultace, sebehodnocení, pracovní diagnostiku a její vyhodnocení, poradenství a individuální pohovory.

Od měsíce července 2017 se účastníci projektu rozdělili na dvě skupiny. Z jedné skupinky se nám rodí budoucí mzdové účetní a z druhé budoucí asistent/ky - sekretář/ky.

Rekvalifikační kurz Asistent/ka, sekretář/ka bude navíc ukončen zkouškou profesní kvalifikace, která bude také hrazena z tohoto projektu. V rámci této rekvalifikace získají účastníci znalostí s vedením administrativy, uplatňováním firemních procesů, komunikační dovednosti, znalosti o zásadách společenského chování a orientaci v legislativních pravidlech pro zacházení  s osobními a důvěrnými údaji. Zkouška profesní kvalifikace proběhne 16. srpna 2017.

Účastníci projektu, kteří procházejí rekvalifikací mzdového účetnictví, budou absolvovat výuku např. těchto tématických celků: pracovně - právní a mzdové minimum, odměňování, zdravotní a sociální pojištění, daňová legislativa, pracovní neschopnost, srážky ze mzdy, důchodové pojištění, pracovní úrazy a bezpečnost a ochrana zdravím při práci.
Závěrečná zkouška proběhne 12. září  2017.

Ing. Karin Klusová,
projektový manažer

 

 

 

Nástup do zaměstnání

Všichni účastnici projektu složili úspěšně zkoušky.  Jedna skupinka po úspěšném absolvování rekvalifikační zkoušky Asistent/ka, sekretář/ka a druhá, o měsíc později v září, ukončila rekvalifikační kurz Mzdového účetnictví.
 
Pro všechny úspěšné absolventy jsem připravili setkání se zaměstnavateli osob se zdravotním postižením, kteří představili možnosti pracovního uplnění buď s docházkou do firmy nebo možnosti práce z domova.
 
Od 1. 9. 2017 nastoupili do zaměstnání tři účastníci projektu, od 1. 10. 2017 pak pět účastníků projektu a od 1. 11. 2017 nastoupí do zaměstnání 7 účastníků projektu. Podporované zaměstnání jsme tedy připravili pro všech 15 účastníků projektu a úapěšných absolventů rekvalifikací.
 
Ing. Karin Klusová
projektový manažer
 
   
 
 
 
Úspěšné ukončení projektu
 
Ke dni 30. dubnu 2018 byl úspěšně ukončen náš projekt pracovních příležitostí pro osoby s těžkým zdravotním postižením. Všichni úspěšní absolventi rekvalifikačních kurzů nastoupili do zaměstnání, většinou u zaměstnavatelů v Ostravě a okolí. Jejich pracovní zařazení odpovídalo jejich rekvalifikaci, a tak si mohli, téměř okamžitě, v praxi otestovat a zúročit své teoretické znalosti z rekvalifikací.
 
Podporované, šestiměsíční zaměstnání úspěšně dokončilo 14 osob, 1 osoba jej předčasně, ze zdravotních důvodů, musela ukončit. Po půl roční finanční podpoře z našeho projektu, zůstaly v pracovním poměru u zaměstnavatele dále čtyři osoby.
 
Co se týče zaměstnání, bylo pro účastníky velmi přínosné, že místem výkonu práce mohlo být i jejich trvalé bydliště. V současné době není již bohužel mnoho zaměstnavatelů, kteří nabízejí možnost pracovat v místě trvalého bydliště. Pro osoby na invalidním vozíku je to však mnohdy jediná možnost, jak být aktivním občanem v pracovním procesu. Jsme tedy rádi, že díky projektu a prostředkům EU jsme mohli být nápomocni.
 
Ing. Karin Klusová
projektový manažer a předseda spolku