Stanovy spolku

STANOVY SPOLKU
HandiZam, z.s.


čl. I
Úvodní ustanovení

1. Název spolku je: HandiZam, z. s.
2. Sídlo spolku je na adrese:  Dolní Sklenov 57, 739 46  Hukvaldy
3. Spolek působí na celém území České republiky.

 

čl. II
Činnost spolku, poslání a cíle

Spolek je zřízen za účelem dalšího vzdělávání zaměstnanců se zdravotním postižením, rozvoje jejich schopností, dovedností a posílení jejich sebevědomí. Aktivity spolku směřují ke zvýšení zaměstnanosti osob se zdravotním postižením.
Spolek je složen ze zástupců osob se zdravotním postižením, zaměstnavatelů a vzdělávacích institucí.

Hlavní činnosti spolku:
1. bezplatná pomoc při pořádání vzdělávacích akcí pro osoby se zdravotním postižením - přednášek      a workshopů
2. setkání se špičkovými zaměstnanci se zdravotním postižením ve vybraných oborech, pořádání exkurzí s cílem podpory růstu profesionality zaměstnanců s handicapem
3. podpora zájemců z řad osob se zdravotním postižením o výkon náročnější úrovně výkonu své profese
4. spolupráce s úřady práce, ostatními institucemi a organizacemi, které pracují s osobami se zdravotním postižením
5. příprava projektů zaměřených na zlepšení zaměstnanosti osob se zdravotním postižením
6. odborná pomoc zdravotně postiženým osobám při jednání s úřady a institucemi státní správy a samosprávy
7. vyhledávání vhodných pracovních příležitostí pro občany se zdravotním postižením
8. aktivní vyhledávání potencionálních zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením
9. informovanost o volných pracovních místech pro osoby se zdravotním postižením, vč. přípravy těchto osob k přijímacímu pohovoru
10. pořádání kulturních a sportovních akcí pro osoby se zdravotním postižením
 
Vedlejší činnost spolku:
1. pořádání rekvalifikačních kurzů pro osoby se zdravotním postižením
2. pořádní seminářů na zvýšení zaměstnanosti osob se zdravotním postižením, pro zaměstnance i zaměstnavatele
3. poskytování sociálně - právního poradenství



čl. III
Členství ve spolku


1.    Členem spolku může být se souhlasem výboru spolku, fyzická i právnická osoba.
2.    Členové spolku neručí za závazky spolku.
3.    O členství zájemce žádá přihláškou adresovanou výboru spolku.
4.   Členství vzniká dnem rozhodnutí výboru spolku o přijetí za člena a to písemnou formou – oznámením zaslaným zájemci o členství ve spolku.
5.    Evidenci přihlášek a seznam členů vede výbor spolku. Do seznamu se zapisuje u fyzických osob jméno a příjmení, bydliště, datum narození a telefonní kontakt, u právnických osob název, sídlo, IČ, jméno a příjmení osoby oprávněné jednat za právnickou osobu a její telefonní kontakt.

Členství zaniká:
• zánikem spolku
• smrtí člena
• zánikem právnické osoby
• vystoupením člena formou oznámení adresovaného výboru spolku. Členství v tomto případě zaniká dnem, ve kterém bylo výboru spolku doručeno oznámení člena spolku o vystoupení ze spolku. Oznámení o vystoupení ze spolku může člen spolku vzít zpět jen se souhlasem výboru spolku
• vyloučením. Výbor spolku může rozhodnout o vyloučení člena spolku, jestliže tento opětovně a přes napomenutí porušuje své členské povinnosti nebo nedbá  upozornění výboru na jeho jednání, kterým by mohl poškodit záměry spolku. Rozhodnutí výboru o vyloučení člena spolku musí být oznámeno členu spolku písemnou formou. O odvolání rozhoduje valná hromada spolku na svém nejbližším zasedání.
• dohodou. Dohodne-li se tak člen spolku s výborem spolku, zaniká mu členstvísjednaným dnem. Dohoda musí být písemná, vyhotovená ve dvou provedeních, přičemž jedno její vyhotovení obdrží člen spolku a jedno výbor spolku.

Práva členů:
• účastnit se jednání valné hromady
• podílet se na činnosti spolku
• volit orgány spolku
• být volen do orgánů spolku
• obracet se na orgány spolku s podněty a stížnostmi a žádat o jejich vyjádření

Povinnosti členů:
• dodržovat stanovy spolku
• aktivně se podílet na plnění cílů spolku
• svědomitě vykonávat funkce v orgánech spolku, platit členské příspěvky ve výši
  schválené valnou hromadou
• jednat tak, aby nebyly poškozovány zájmy a dobré jméno spolku



čl. IV
Orgány spolku


1. Valná hromada
Je nejvyšším orgánem spolku, kde uplatňují členové spolku své právo řídit záležitosti spolku, kontrolovat činnost spolku a jeho orgánů. Valnou hromadu tvoří všichni členové spolku. Valná hromada se schází nejméně jednou ročně, svolává ji výbor
spolku, který stanoví termín jejího konání a její předběžný program. Oznámení o konání valné hromady se musí být oznámeno písemně (popř. elektronicky) všem členům nejméně 14 dnů před jejím konáním. Valná hromada musí být svolána tehdy, pokud o to požádají písemně alespoň dva členové výboru spolku nebo alespoň třetina členů spolku. Zasedání valné hromady řídí předseda výboru spolku nebo jiný člen výboru spolku tímto pověřený.

Do působnosti valné hromady patří:
• měnit stanovy spolku
• volit a odvolávat členy výboru spolku
• rozhodovat o odvolání vyloučeného člena spolku
• rozhodovat o zrušení spolku
• rozhodovat o stanovení minimální výše členských poplatků
• schvalovat řádnou účetní závěrku
• rozhodovat o prodeji movitého a nemovitého majetku
• rozhodovat o základních otázkách koncepce rozvoje spolku

Valná hromada rozhoduje na základě hlasování. Při hlasování má každý člen spolku jeden hlas a hlasy jsou si rovné. Valná hromada je usnášeníschopná a její usnesení jsou platná, je-li na zasedání valné hromady přítomna alespoň nadpoloviční většina všech členů spolku. Nesejde-li se valná hromada v usnášeníschopném počtu, rozhodne o svolání valné hromady v náhradním termínu výbor spolku.
Valná hromada rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů. Rozhodnutí o změně stanov spolku a o zrušení spolku je přijato, jestliže pro něj hlasují alespoň dvě třetiny všech členů spolku. Členové spolku se mohou účastnit valné hromady prostřednictvím svého zástupce, kterého zmocní písemnou plnou mocí k tomu zvláště udělenou. O jednání valné hromady se pořizuje zápis, který musí obsahovat: datum a místo konání, přijatá usnesení, výsledky hlasování, nepřijaté námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování a seznam přítomných členů. Každý člen má právo vyžádat si zápis k
nahlédnutí.

2. Výbor spolku
Je výkonným orgánem spolku, plní usnesení valné hromady, řídí činnost spolku mezi zasedáními valné hromady a rozhoduje o všech záležitostech, které nejsou stanovami vyhrazeny jinému orgánu. Za svou činnost odpovídá valné hromadě. Výbor spolku má tři členy. Výbor spolku volí ze svého středu předsedu spolku. Do výboru spolku může být zvolen jen občansky bezúhonný člen spolku. Stejné podmínky se požadují u zástupce právnické osoby, která je členem spolku. Funkční období členů výboru není omezeno.
Pokud počet členů výboru klesne pod tři, plní funkce výboru spolku do jeho doplnění předseda spolku, který je povinen svolat co nejdříve zasedání valné hromady, na kterém budou zvoleni chybějící členové výboru spolku.
Výbor spolku, jehož jednání svolává předseda výboru spolku, se schází podle potřeby. Jednání výboru organizuje a řídí předseda spolku nebo jiný člen výboru spolku předsedou výboru spolku pověřený. Výbor spolku je usnášeníschopný, je-li na schůzi výboru spolku přítomna alespoň nadpoloviční většina všech členů výboru spolku. Výbor spolku rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů.

Výbor spolku zejména:
• rozhoduje o přijetí fyzické nebo právnické osoby za člena spolku a o vyloučení člena
• hospodaří s majetkem spolku
• předkládá valné hromadě zprávu o hospodaření spolu s účetní závěrkou
• svolává zasedání valné hromady a stanoví její předběžný program
• navrhuje valné hromadě minimální výši členských příspěvků
• uzavírá se členy spolku dohodu o ukončení jejich členství ve spolku
• zajišťuje informovanost členů spolku

3. Předseda výboru spolku
• pečuje o zabezpečení řádného chodu spolku po organizačně - správní stránce
• je volen výborem spolku z řad jeho členů a za výkon své funkce odpovídá výboru spolku
• je statutárním orgánem spolku
• je oprávněn organizovat a řídit jednání a práci výboru spolku, jednat jménem výboru spolku navenek ve všech věcech spolku, podepisovat jménem spolku právní úkony v písemné formě, řídit schůze výboru spolku a navrhovat program jeho jednání.

Předsedu výboru spolku zastupuje v době jeho nepřítomnosti jiný člen výboru spolku na základě písemného pověření. Funkci odstoupivšího předsedy vykonává do zvolení nového předsedy jiný člen výboru pověřený k tomu výborem spolku.

 


čl. V
Zásady hospodaření

1. Spolek je neziskovou organizací. Jeho příjmy tvoří příspěvky, dary, dotace, granty a členské příspěvky.  

2. Za hospodaření odpovídá výbor spolku, který každoročně předkládá valné hromadě zprávu o hospodaření za minulé období, včetně účetní závěrky.

3. Při hospodaření je spolek povinen se řídit obecně závaznými právními předpisy a těmito stanovami.

 


čl. VI
Zrušení spolku

1.    Spolek se zrušuje:
a)    rozhodnutím členské schůze,
b)    klesne-li počet členů pod minimální počet členů spolku,
c)    rozhodnutím orgánu veřejné moci,
d)    a v ostatních případech stanovených zákonem.

2.  Je-li důvodem pro zrušení spolku pokles členů pod minimální počet členů spolků, má spolek lhůtu 30 dnů ode dne následujícího po dni, v němž se spolek dozvěděl o poklesu členu pod minimální počet, pro přijetí nových členů spolku tak, aby byl minimální počet členů zachován. Nesplňuje-li spolek minimální počet členů uplynutím této lhůty, zrušuje se spolek k následujícímu dni po uplynutí této lhůty.

3. Zrušením spolku vstoupí spolek do likvidace.

 


čl. VII.
Likvidace spolku

1.      Důvodem pro likvidaci spolku je jeho zrušení.

2.    Likvidátor naloží s likvidačním zůstatkem tak, že jej rozdělí rovným dílem mezi členy spolku, u kterých členství trvá nejméně 3 roky ke dni vstupu spolku do likvidaci (dále jen „dlouhodobý člen“), čímž vzniknou podíly na likvidačním zůstatku. Odmítne-li některý z dlouhodobých členů svůj podílu na likvidačním zůstatku, rozdělí likvidátor jeho podíl rovným dílem mezi ostatní dlouhodobé členy. Není-li při likvidaci spolku žádný dlouhodobý člen, naloží likvidátor s likvidačním zůstatkem tak, že jej rozdělí rovným dílem mezi všechny ostatní členy (dále jen „základní členové“), kdy likvidátor ve zbylém postupuje obdobně.

3.    Nelze-li z jakýchkoliv důvodů postupovat při likvidaci spolku výše uvedeným způsobem, je likvidátor povinen postupovat způsobem obdobným, a není-li to možné tak takovým způsobem, aby byl zachován účel této úpravy stanov o postupu při likvidaci, tj. aby byl likvidační zůstatek nabízen členům spolku, jejich dědicům a právním nástupcům, před případným postupem likvidátora dle zákona v případech, kdy nelze postupovat podle stanov.

4.    Podíl na likvidačním zůstatku se vyplácí v penězích, nedohodne-li se osoba oprávněn z podílu na likvidačním zůstatku na vyplacení části nebo i celého podílu jako nepeněžitého podílu.

 


čl. VIII.
Zánik spolku

1.    Po provedení likvidace spolku podá likvidátor bez zbytečného odkladu návrh na výmaz spolku z veřejného rejstříku.
2.    Spolek zaniká dnem výmazu z veřejného rejstříku.