Do kterých jeskyní mohou vozíčkáři

 

Do kterých jeskyní mohou vozíčkáři


Sloupsko - šošůvské jeskyně v Moravském krasu
Rozsáhlý komplex domů, chodeb a podzemních propastí vytvořený ve dvou patrech, ležící na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup. Jeskyně je významným nalezištěm koster jeskynní fauny (medvědi, lvi, hyeny).
Sloupsko-šošůvské jeskyně nabízejí kromě klasických tras Historický okruh, na kterém průvodci v dobových kostýmech provádějí návštěvníky od března do listopadu. Návštěvníci jsou při této odlehčené prohlídce humornou formou seznámeni s historií objevování jeskyní. Dalším zpetřením je Zážitková trasa "Po stopách Nagela", která je přístupná celoročně pro fyzicky zdatné skupiny 2 - 10 lidí starších deseti let.  Návštěvníci si mohou během prosince, ledna i února prohlédnout prostory šošůvské části jeskyní a vybrat si ze 3 možností: klasickou prohlídku šošůvské části jeskyní, Historickou trasu, anebo si zahrát na speleology a šošůvskou část jeskyní si projít při světle baterek.

BEZBARIÉROVÝ VSTUP
 
http://www.caves.cz/cz/jeskyne/sloupsko-sosuvske-jeskyne/
sloupskososuvske@caves.cz


Punkevní jeskyně v Moravském krasu
Leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu, v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. Suchá část byla zpřístupněna již v roce 1909. Vozíčkáři mohou navštívit Přední dóm suché části Punkevních jeskyní a s menší pomocí průvodců při nastupování do lodičky absolvují i vodní plavbu na ponorné řece Punkvě. Nedaleko horního můstku propasti Macocha je parkoviště. Od něj až k můstku (asi 200m) je cesta bezbariérová.
 
http://www.caves.cz/cz/jeskyne/punkevni-jeskyne/
punkva@caves.cz


Jeskyně Na Špičáku v Jeseníkách
Jeskyně Na Špičáku se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. První písemná zmínka pochází z roku 1430 (Anthonius Wale). Jeskyně sloužila často jako úkryt, o čemž svědčí četné epigrafické nápisy na stěnách (nejstarší z roku 1519).
V letech 1884 - 1885 byla primitivně zpřístupněna pro veřejnost Sudetoněmeckým horským spolkem, do dnešní podoby je jeskyně zpřístupněna od roku 1955. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let). Vývoj krasových prostor byl výrazně ovlivněn tavnými vodami ledovce, které daly jeskyni konečnou podobu a chodbám charakteristický srdcovitý profil.  220 metrů dlouhá prohlídková trasa je bezbariérová.

http://www.caves.cz/cz/jeskyne/jeskyne-na-spicaku/
spicak@caves.cz


Jeskyně Výpustek
Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Má bohatou a z velké části i smutnou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.  Podle záznamů jej navštěvovali již v 17. století mastičkáři, kteří zde nacházeli kosti pravěké zvířeny. V tomto období také předkládá první popis jeskynních prostor mnich Martin Alexander Vigsius. Následovala práce Jana Ferdinanda Hertolda z roku 1669 Tartaro - Mastix Moravie, kde popisuje otvory do chodeb a propastí, které se dosud nikdo neodvážil prozkoumat.
 
BEZBARIÉROVÝ VSTUP

http://www.caves.cz/cz/jeskyne/jeskyne-vypustek/
vypustek@caves.cz